Vo chvíli, keď sa raňajkovanie cereálií vníma ako stelesnené zlo, nachádzame mnoho informácií o prospešnosti ovsa. A už nevieme, čoho sa máme držať. Dnes sa pokúsime zistiť, či sa z ovsených vločiek na raňajky priberá alebo nie.

V aplikácii AXA Health Keeper nájdete mnohé užitočné rady ako byť fit a tiež funkcionality a testy, ktoré vás podporia v zdravom životnom štýle.  Zaregistrujte sa a lepšie nás spoznajte.

Z ovsených vločiek sa priberá.

Je to naozaj tak?

Ovos je obilnina bohatá na uhľovodíky a bielkoviny, ktoré logicky obsahujú kalórie. 380 kalórií na každých 100 gramov. Pri raňajkách je porcia menšia ako 30 gramov, čo znamená 114 kalórií. Toto neveľké množstvo kalórií počas dňa nepochybne spálite, preto nemôžeme potvrdiť, či sa z ovsených vločiek priberá.

Výhody ovsených vločiek.

  • Sú sýte a vďaka tomu pomáhajú regulovať chuť do jedla.
  • Obsahujú veľa vlákniny a vďaka tomu pomáhajú s trávením.
  • Majú veľký obsah bielkovín s vysokou biologickou hodnotou.
  • Kalorický príjem je nízky.
  • Hydráty pochádzajú z vlákniny, nie z cukru.
  • Obsahujú vitamíny skupiny B potrebné pre metabolizmus, vitamíny A a E na pleť a vitamín D na kosti.
  • Zároveň je v nich veľa betaglukánov, ktoré pohlcujú cholesterol a žlčové kyseliny v tráviacom trakte.

Ako sa je ovos.

Najbežnejšie sa ovos konzumuje ako raňajky, ako ovsené vločky zmiešané s vodou, mliekom alebo jogurtom, čím vznikne kaša, do ktorej sa dá pridať napríklad ovocie.

Ovsená diéta

Internetom koluje diéta, ktorá sľubuje schudnúť 5 kilogramov za 5 dní. Už pri tomto tvrdení treba spozornieť, pretože  rýchle a zázračné diéty sú zvyčajne falošné a na dôvažok aj nebezpečné.

Podstatou tejto diéty je zmiešať tri lyžice ovsa s pohárom vody alebo sójového mlieka a jesť ich na raňajky a večeru.

Na desiatu si dáte ovocie a ovsené vločky.
Na obed zeleninu a kuracie mäso.
Na olovrant ovocie.
Na večeru len ovsené vločky.
Je to výrazne redukčná diéta a rozhodne ju neodporúčame. Ukázali sme vám ju len preto, aby ste o nej vedeli. No raňajkovať ovsené vločky je dobrý nápad, a aby vám neprišiel bez chuti a nudný, pridáme príklad.

Recepty s ovsenými vločkami

  1. Ovsené vločky so sušeným ovocím.

Namočte na noc vločky do vody. Ráno vodu sceďte a vločky presuňte ho do kastróla s pol šálkou vody. Varte na miernom plameni a pridajte škoricu a zázvor. Keď kaša začne hustnúť, prilejte vodu, aby sa nezlepila. Prisypte mandle, posekané vlašské orechy a hrozienka. Ak chcete, zmes oslaďte a na záver pridajte ovocie. Môžu to byť maliny a čučoriedky.

  1. Ovsená kaša.

V hrnci zohrejte pohár mlieka a pridajte doň 3 lyžice ovsených vločiek a medu. Prikryte a nechajte 10 minút variť.

  1. Keksíky z ovsených vločiek a jabĺk.

Predhrejte rúru na 180 °C a na plech položte papier na pečenie. Na panvici bez oleja opražte mandle. Fľašu jablkového kompótu zmiešajte s ovsenými vločkami, štipkou soli a škoricou. Prisypte mandle. Z masy vytvorte malé kôpky a položte ich na plech. Nechajte ich na 10 – 13 minút zapiecť.

Po všetkých týchto informáciách je jasné, že raňajkovaním ovsených vločiek nepriberiete a ak ich zmiešate s mliekom alebo nízkotučným jogurtom a pridáte k nim sušené plody alebo ovocie, vzniknú zdravé raňajky, ktoré sú okrem toho výživné a pestré. Ak športujete, aminokyseliny v ovse vám pomôžu pri budovaní svalovej hmoty.

Ako vidno, táto rastlinná potravina prispieva k udržaniu hmotnosti a stará sa o srdce. Riziko kardiovaskulárnych ochorení si môžete vyhodnotiť v teste aplikácie AXA Health Keeper a vyriešiť pochybnosti.