„Keď ja si pri tých Oteckoch vždy tak výborne oddýchnem, úplne vypnem mozog.“ Túto ospravedlňujúcu vetu počul (alebo dokonca aj sám vyslovil) počas posledných dvoch rokov vysielania a viac ako 250 epizódach tohto seriálu hádam každý. Dá sa však pri Oteckoch oddychovať? A je vôbec „vypnutie mozgu“ to, čo naozaj potrebujeme? Ako sa má vlastne správne oddychovať?

Nie, neodchádzajte od tohto článku, ani keď vám slovenská telenovela fakt nič nehovorí. Týka sa to aj vás, fanúšikov Netflixu a všetkých ostatných, ktorí po návrate domov automaticky zapínate televízor alebo notebook. Aj keď argumentujete kvalitou programov, ktoré sledujete, nemení to nič na tom, že sledovanie televízie nie je pre organizmus úplne vhodným odpočinkom. A to aj napriek tomu, že sa pri nej po dni plnom stresu cítite príjemne a uvoľnene.

 

 

Aj keď vedci ešte stále nevedia, čo sa deje s naším mozgom, keď sa dívame na televíziu, vyšetrenie EEG, ktoré sleduje elektrickú aktivitu mozgu, odhalilo zaujímavý fakt. Časti mozgu, ktoré sa používajú napríklad pri analytických činnostiach a uvažovaní sú pri sledovaní televízie utlmené, zatiaľ čo časti, ktoré spracúvajú zrakové vnemy, idú naplno.

Laicky povedané: naša myseľ je zdanlivo pokojná, ale neuróny v mozgu lietajú ako splašené. Mozog neustále prijíma veľké množstvo informácií, ale nespracúva ich. To znamená, že síce nevykonáva nijakú činnosť, ale zároveň vôbec neodpočíva.

Podľa jednej z mnohých teórií zasa namiesto toho, aby sme mozog nechali pokojne spracúvať získané informácie, nútime ho vnímať blikajúcu obrazovku a celý rad zvukov, čím je neustále v strehu. Rýchlo sa meniace okolie totiž spúšťa inštinktívnu reakciu mozgu, ktorý dané javy monituruje, aby sa ubezpečil, že mu nehrozí nejaké nebezpečenstvo.

Zvlášť niektoré programy (o reklamách ani nehovoriac) sú nakrútené tak, aby dokázali udržať našu pozornosť, no a my sa nezriedka pristihneme pri tom, že na televíziu pozeráme ako v tranze. A aj keď sa nám zdá, že sa pri sledovaní televízie dobre zabávame, výskumy ukazujú, že po jej vypnutí máme len zriedkakedy lepšiu náladu než na začiatku. Naopak, divák trpí často pocitom, že z nich televízia vytiahla všetku energiu, dokonca pociťujú problémy s koncentráciou.

 

 

Také zlé to ale nie je

 

Ak sa po týchto informáciách začnete televízie trochu obávať, nemusíte hneď na druhý deň bežať s televízorom do bazáru. Jej sledovanie má totiž údajne aj svoje pozitívne stránky. V priebehu sledovania obľúbených seriálov dochádza v tele k uvoľňovaniu endorfínov. A navyše nám únik do fiktívneho sveta pomáha zabudnúť na všetky starosti a zbaviť sa stresu, čo v dnešnej časovo náročnej dobe rozhodne nie je málo.

Sledovanie známych seriálov a filmov vyvoláva dokonca pocit bezpečia, ktorý tak veľmi potrebujeme. Pri sledovaní náučných dokumentov si zasa mozog trošku pocvičíme. Ale nič sa nemá preháňať. Aj keď sa to nezdá, podľa posledných dostupných výskumov z roku 2018 sledujeme dnes televíziu viac ako predtým, a to 3 hodiny 45 minút denne.

 

Ako na to?

 

,,Vypnúť mozog“ nie je žiadne riešenie, lebo naše telo jednoducho takto nefunguje. Ani počas spánku náš mozog úplne nevypne. Z hľadiska regenerácie je dokonca dôležité striedať rôzne aktivity. Ako si teda môžeme oddýchnuť po náročnom dni?

 • Čítajte si. Kniha vás dokáže preniesť do iného sveta a príjemne vás upokojí. Na rozdiel od televízie nezaplaví váš mozog vizuálnymi a sluchovými podnetmi a zároveň vás donúti myslieť na iné veci.
 • Socializujte sa. Vybehnite von s kamarátmi alebo navštívte rodinu. Keď sa porozprávate s niekým, koho máte radi a spoločne sa zasmejete, zaručene zabudnete na všetky problémy a deň bude hneď príjemnejší.
 • Choďte sa prejsť. Psíčkari to majú jednoduché, nič iné im totiž ani nezostáva. Ak psa nemáte, choďte na prechádzku aj tak, do prírody alebo sa túlajte po meste. Obzerajte sa okolo seba a užívajte si momentálne chvíle. V aplikácii AXA Health Keeper navyše môžete prijať výzvy, ktoré vás udržia v pohybe. Či už začínate s pár tisíckami krokov týždenne alebo už si to skúsene šliapete sedemtisícovým denným tempom, máme výzvu presne pre vás.
 • Uvarte si. Nie vajíčka alebo iba chlieb na večeru. Využite svoje kuchárske umenie a uvarte si niečo naozaj dobré. Uvidíte, že už len pri obyčajnom krájaní si výborne utriedite myšlienky a z výsledku varenia budete mať radosť.
 • Zašportujte si. Asi vám netreba poradiť, sami viete, aký šport máte najradšej. Zabehať si, zájsť do posilňovne alebo na jogu, do bazénu, na bicykel, squash alebo si zacvičte iba doma. Uvidíte, že sa po cvičení budete cítiť výborne.

 

A ako sa upokojiť v priebehu dňa, keď cítite, že toho už máte vyše hlavy?

 

 • Uvarte si zelený čaj. Obsahuje látku L-theanin, ktorá redukuje úzkosť a podporuje dobrú náladu.
 • Chvíľu meditujte. Nájdite si nejaké príjemné a pokojné miesto, na chvíľu sa posaďte a sústreďte sa len na dýchanie. Úzkosti by sa po chvíli mali zmierniť.
 • Urobte si masáž rúk. Je to veľmi dôležité najmä pre tých, ktorí často píšu na klávesnici. Natrite si ruky voňavým krémom a zľahka si masírujte dlane. Čoskoro sa dostaví príjemná úľava.
 • Buďte chvíľu sami. Ak v práci (alebo aj doma) komunikujete s ľuďmi vo zvýšenej miere, nájdite si miesto, kde budete pár minút len sami (bez počítača a bez mobilu). Pomôže vám to vyčistiť si hlavu.
 • Vyložte si nohy. Ľahnite si na chrbát a oprite si nohy o stenu v pravom uhle. Je to jogová pozícia, pri ktorej sa pretiahnete a zároveň upokojíte.
 • Napíšte si niečo do denníčka. Zaznačte si svoje pocity. Na papieri budú všetky nepríjemné vyzerať o niečo menej hrozivejšie.
 • Privoňajte ku kvetom. Niektoré vône naozaj dokážu zmeniť našu náladu. Kúpte si domov alebo do práce kyticu (napríklad ruží), ku ktorej si privoniate vždy, keď budete mať všetkého plné zuby.
 • Pritúľte sa. V tomto prípade môže byť nápomocný aj partner, ale najlepšie funguje niečo mäkké a chlpaté (čo partner či partnerka snáď nie je!). Terapia číslo jedna, ktorá určite zatočí so stresom, je pomaznať sa so psíkom.

 

Ako vidíte, spôsobov je veľa a je len na vás, ktorý si vyberiete. Otestovať svoj životný štýl a psychickú pohodu môžete teraz aj v našej aplikácii AXA Health Keeper.