„Když já si u té Ulice vždycky tak odpočinu, můžu u ní úplně vypnout mozek.” Tak tuhle omluvnou větu slyšel (nebo dokonce sám vyslovil) během téměř 14 let vysílání legendárního seriálu snad úplně každý. Skutečně se však dá u Ulice odpočívat? A je vůbec „vypnutí mozku” to, co opravdu chceme? A jak se má vlastně správně odpočívat?

Ne, neodcházejte od tohoto článku, pokud vám česká telenovela fakt nic neříká. Týká se to i vás, fandů Netflixu a všech ostatních, kteří automaticky po návratu domů zapínáte televizi nebo notebook. Můžete tu klidně argumentovat kvalitou vámi sledovaných pořadů, nic to ale nemění na tom, že koukání se na televizi spíše není pro tělo vhodným odpočinkem. A to i přes to, že se u ní po dni plném stresu cítíte příjemně a uvolněně.

 

Stále ve střehu

 

Ačkoliv vědci stále přesně neví, co se děje s naším mozkem, když se na televizi díváme, vyšetření EEG, které sleduje elektrickou aktivitu mozku, ukázalo zajímavý fakt. Části mozku používané například k analytickým činnostem a uvažování jsou při sledování TV utlumené, ale části, které zpracovávají zrakové vjemy, jedou naplno.

Laicky řečeno: naše mysl je zdánlivě klidná, ale neurony v mozku lítají jako splašené. Mozek stále přijímá velké množství informací, jen je nezpracovává. To znamená, že sice nevykonává žádnou činnost, zároveň ale není vůbec v klidu.

Jedna z dostupných teorií pak zase tvrdí, že místo toho, abychom po náročném dni nechali mozek v klidu zpracovávat získané informace, nutíme jej vnímat blikající obrazovku a řadu zvuků, což ho nutí být neustále ve střehu. Rychle se měnící okolí totiž spouští instinktivní reakci mozku, který dané jevy monitoruje, aby se ujistil, že mu nehrozí nějaké nebezpečí.

Obzvláště některé pořady (o reklamách ani nemluvě) jsou přitom natočeny tak, aby dokázaly udržet naši pozornost a my se nezřídka přistihneme, že na televizi zíráme jako v transu. A i když se nám zdá, že se při sledování televize dobře bavíme, výzkumy ukazují, že po jejím vypnutí máme jen zřídkakdy lepší náladu než na začátku. Naopak, sledující trpí často pocitem, že z nich TV vysála veškerou energii a pociťují problémy s koncentrací.

 

 

 

Zas tak špatné to nebude

 

Pokud je vám ze všech zjištění teď trochu do breku, nebojte, nikdo vám neříká, abyste hned zítra vyrazili s televizí do bazaru. I její sledování má údajně své pozitivní přínosy. Během sledování našich oblíbených seriálů v těle například dochází k uvolňování endorfinů. A únik do fiktivního světa nám navíc pomáhá zapomenout na všední starosti, a ulevit si tak od stresu, což v dnešní časově náročné době rozhodně není málo.

Sledování známých seriálů a filmů v nás pak prý dokonce vyvolává žádoucí pocity bezpečí, u naučných dokumentů zase mozek alespoň trochu protáhneme. Ale znáte to, nic se nemá přehánět. Ačkoliv se to nezdá, podle posledních dostupných průzkumů z roku 2018 dnes sledujeme televizi v průměru dokonce ještě více než dříve, a to 3 hodiny a 45 minut denně.

 

Jak na to?

 

„Vypnout mozek” není žádným řešením, protože takto naše tělo prostě nefunguje. Ani když spíme, náš mozek úplně nevypíná. Z hlediska regenerace je naopak důležité střídat různé aktivity. Jak si tedy můžeme po náročném dni odpočinout?

 • Čtěte si. Kniha vás dokáže přenést do jiného světa možná ještě účinněji a příjemně vás uklidní. Na rozdíl od TV nezaplaví váš mozek vizuálními a sluchovými podněty a zároveň vás donutí přemýšlet, takže z vás neudělá úplnou zeleninu.
 • Socializujte se. Běžte ven s kamarády nebo navštivte rodinu. Když si popovídáte s někým, koho máte rádi, a společně se zasmějete, zapomenete zaručeně na všechny problémy a váš den bude hned lepší.
 • Běžte se projít. Pejskaři to mají jednoduché, nic jiného jim totiž nezbývá. Pokud ale psa nemáte, i tak vyrazte na procházku, do přírody nebo klidně jen po městě. Rozhlížejte se kolem sebe a užívejte si přítomného okamžiku. V aplikaci AXA Health Keeper navíc můžete přijmout výzvy, které vás udrží v pohybu. Ať už začínáte s pár tisíci kroky týdně nebo už si to zkušeně štrádujete sedmitisícovým denním tempem, máme výzvu přesně pro vás.
 • Uvařte si. Žádná vajíčka nebo chleba k večeři. Vyždímejte ze sebe všechen svůj kuchařský um a uvařte si něco vážně dobrého. Uvidíte, že si při krájení skvěle utřídíte myšlenky a z výsledku snad budete mít radost.
 • Zasportujte si. Tady asi nemá cenu radit něco konkrétního, protože možností je nepřeberně a každého baví něco jiného. Ať už si raději půjdete zaběhat, zajdete do posilovny nebo na jógu, do plaveckého bazénu, na kolo, squash anebo si jen doma zacvičíte, uvidíte, že se poté budete cítíte skvěle.

 

A jak se zklidnit během dne, když toho všeho začíná být nad hlavu?

 

 • Uvařte si zelený čaj. Obsahuje látku L-theanin, která redukuje úzkost a podporuje dobrou náladu.
 • Chvíli meditujte. Najděte si nějaké útulné a klidné místo, na chvíli se posaďte a soustřeďte se jen a jen na svůj dech. Úzkosti by se měly zmírnit
 • Udělejte si masáž rukou. To je zvlášť užitečná rada pro lidi, kteří často píšou na klávesnici. Dejte si na ruce nějaký voňavý krém a začněte si lehce masírovat dlaně. Příjemná úleva se záhy dostaví.
 • Buďte chvíli sami. Pokud se v práci (nebo i doma) hodně bavíte s lidmi, zkuste si najít místo, kde budete pár minut jen sami (bez počítače a mobilu). Pomůže vám to vyčistit si hlavu.
 • Hoďte si nohy nahoru. Lehněte si na záda a opřete si nohy o zeď v pravém úhlu. Jedná se o jógovou pozici, při které se protáhnete a zároveň uklidníte.
 • Napište si něco do deníčku. Sepište si, jak se cítíte. Na papíře budou všechny špatné pocity najednou vypadat o něco méně hrozivě.
 • Přivoňte ke květinám. Některé pachy opravdu dokážou změnit naši náladu. Kupte si domů nebo do práce kytici (například růži), ke které budete moci přivonět, až toho všeho budete mít nad hlavu.
 • Přitulte se. Partner může být v tomto případě nápomocný, ale nejlépe funguje něco opravdu měkkého a chlupatého (což partner či partnerka snad není!). Pomazlit se se psem je terapie číslo jedna, která pomáhá zatočit se stresem.

 

Jak vidíte, způsobů je mnoho a je jen na vás, který si vyberete. Otestovat svůj životní styl a psychickou pohodu můžete nyní i v naší aplikaci AXA Health Keeper.