Poslední roky stoupla oblíbenost kolagenových potravinových doplňků. Prodávají se s dalšími látkami, které účinnost nejrůznějších typů kolagenu posilují, jako např. kyselina hyaluronová, vitamín C či zinek. Buď se jedná o preparáty na dobrou funkci kloubů nebo o produkty zaměřené na pleť, kůži a vlasy, které spíše spadají do „beauty supplements“. V běžné lékárně nebo drogerii ovšem oba typy najdete pohromadě v jedné poličce.

To ale není jedinou kontroverzí, která stíhá kolagenové mňamky. Přípravky pro koně jsou hitem českých pacientů. Zatímco jedni tyto produkty ve velkém obhajují, druzí tvrdí, že je to pěkná konina. Pojďme tomu celému tedy přijít na kloub.

Je vaše tělo mladší, než říká váš občanský průkaz? V aplikaci AXA Health Keeper to zjistíte pomocí našeho testu, kde se vás zeptáme na styl stravování, míru pohybu, stres nebo vaše neřesti a zlozvyky. Navštivte naše stránky a stáhněte si zdarma naší aplikaci.

 

Člověk není kůň

Proč do toho kolagenu motáme ty koníky, ptáte se? Před několika lety se začal těšit oblibě kloubní přípravek určený právě koním. „Značka vítězů“ Alavis začala nenápadně pronikat do jídelníčků lidských pacientů trpících kloubními obtížemi.

Kolagenové přípravky pro koně jsou běžně dostupné, nejsou drahé a hlavně, zdálo by se podle nejrůznějších internetových fór i dostupných článků na toto téma, mezi pacienty považovány za účinné. Kdo by nechtěl být vítězem s pořádně promazanými chrupavkami, že?

 

Dostihy a sázky na vlastní nebezpečí

O „sypání“ Alavisu a dalších podobných kloubních preparátů ví lékaři, veterináři i Ministerstvo zdravotnictví. Podle článku ze serveru Lidovky.cz z roku 2016, který se tímhle fenoménem zabýval, ministerstvo nedoporučuje užívání veterinárních prostředků lidmi.

Co je vhodné pro koně opravdu nemusí sednout lidem (např. ketamin), složení lidské a koňské chrupavky není stejné a přesné dávkování je obtížné odhadnout, jelikož na příbalových letácích najdete dávkování pro dospělé koně, kteří váží kolem 400 kg. Jistě, sypání si lze uzpůsobit podle dávky pro hříbata (100 kg), ale i podle lékařů je určení přesné dávky postavené na neodhadnutelném hádání.

 

Darovanému koni na chrupavky nekoukej

V jednom ze svých videí na youtubovém kanále SvětFitness.cz naopak recenzující mladík nasvalené sporťáky ujišťuje, že „dávkování pro lidi se v zásadně neliší od dávkování pro koně.“

Finální verdikt lékařů i veterinářů se liší. Někteří mají za to, že v omezené míře může Alavis a podobné přípravky člověku skutečně pomoci, jiní stojí na druhé straně barikády. Všichni se ovšem svorně shodují na jednom – přípravky určené koním nejsou chutné. Naopak.

V AXA nyní oceňujeme, když žijete zdravým životním stylem. Pokud nekouříte a žijete zodpovědně, můžete u AXA získat až 25% slevu na vybraná pojištění invalidity u rizikového životního pojištění.