V posledných rokoch stúpla obľúbenosť kolagénových potravinových doplnkov. Predávajú sa spolu s ďalšími látkami, ktoré posilňujú účinnosť najrôznejších typov kolagénu, akými sú napríklad kyselina hyaluronová, vitamín C alebo zinok. Ide buď o preparáty určené na podporu funkcie kĺbov alebo o výrobky zamerané na výživu pleti, kože a vlasov, ktoré patria viac do ,,beauty supplements“. V bežnej lekárni alebo drogérii nájdete však oba druhy preparátov spolu na jednej poličke.

To ale nie je jediný protiklad, ktorý sa týka kolagénových prípravkov. Hitom slovenských pacientov sa stali prípravky pre kone. Zatiaľ čo niektorí tieto produkty vo veľkom obhajujú, iní tvrdia, že je to poriadna konina. Poďme si to teda vysvetliť.

Je vaše telo mladšie, než hovorí váš občiansky preukaz? V aplikácii AXA Health Keeper to zistíte pomocou nášho testu, kde sa vás opýtame na štýl stravovania, mieru pohybu, stres alebo vaše neresti a zlozvyky. Navštívte naše stránky a stiahnite si zadarmo našu aplikáciu.

 

Človek nie je kôň

Pýtate sa, prečo v súvislosti s kolagénom vôbec hovoríme o koňoch? Pred niekoľkými rokmi sa veľkej obľube začal tešiť kĺbový prípravok určený práve pre kone. „Značka víťazov“ Alavis začala nenápadne prenikať do jedálnička pacientov, ktorí trpeli bolesťami kĺbov.

 

 

Kolagénové prípravky pre kone sú bežne dostupné, nie sú drahé, ale najmä, podľa rôznych internetových diskusných fór a dostupných článkov na túto tému, ich pacienti považujú za účinné. Veď kto by nechcel byť víťazom s dobre premazanými chrupavkami?

 

Dostihy a stávky na vlastné nebezpečenstvo

Lekári, veterinári a Ministerstvo zdravotníctva sú o užívaní Alavisu a ďalších kĺbových preparátov oboznámení. Podľa článku zo serveru plus7dni.sk z roku 2017, ktorý sa týmto fenoménom zaoberal, však Úrad verejného zdravotníctva neodporúča ľuďom užívať produkty pre kone.

Čo je vhodné pre kone, naozaj nemusí pomôcť aj ľuďom (napríklad ketamín), zloženie ľudskej a konskej chrupavky nie je rovnaké, a preto je problém odhadnúť presné dávkovanie. Na príbalových letákoch je totiž určené dávkovanie pre dospelé kone, ktorých hmotnosť je približne 400 kg. Áno, dávka Alavisu pre človeka by sa teoreticky mohla odvodiť od dávky pre žriebätká (100 kg), ale aj podľa lekárov by sa presné určenie dávky nedalo odhadnúť a bolo by iba približné.

 

Darovanému koňovi na chrupavku nepozeraj

Lekári a veterinári nie sú zajedno. Niektorí si myslia, že v obmedzenom množstve môže Alavis a podobné prípravky človeku naozaj pomôcť, iní stoja na druhej strane barikády. Ale všetci sa svorne zhodujú v tom, že prípravky pre kone nie sú vôbec chutné. Práve naopak.

V AXA teraz oceňujeme, keď žijete zdravým životným štýlom. Ak nefajčíte a žijete zodpovedne, môžete u AXA získať až 25 % zľavu na vybrané poistenie invalidity u rizikového životného poistenia.