Príšerné!  A teraz vážne. Ak naozaj potrebujete zhodiť 10 alebo viac kilogramov, nemali by ste si všímať žiadne články na internete. Mali by ste sa zveriť do rúk endokrinológov a odborníkov na výživu, ktorí vám vypracujú osobný harmonogram zameraný na zdravé chudnutie a na to, aby ste do dvoch dní znovu nepribrali. No vieme, že nemôžeme žiť v inej galaxii, a preto vám chceme v aplikácii AXA Health Keeper ukázať, z čoho vychádzajú diéty, ktoré sľubujú „zázraky“, ako je diéta, s ktorou za mesiac schudnete 10 kg.

Zaregistrujte sa v našej aplikácii a staňte sa súčasťou nášho vesmíru zdravého životného štýlu.

Rýchle chudnutie

Všetci chceme schudnúť rýchlo. Nemáme trpezlivosť na niekoľkomesačné čakanie na výsledok. Preto robíme chybu a veríme všetkým tým bájkam o odtučňovacích diétach, ktoré sa šíria internetom. Zrazu zistíme, že skúšame už pätnástu „zázračnú“ diétu bez toho, aby sme dosiahli želaný výsledok. Prečo? Pretože chcieť schudnúť toľko kilogramov za taký čas je čisté šialenstvo.

Prvé, čím si musíte byť istí je to, že naozaj „musíte“ zhodiť 10 kilogramov. Nie z rozmaru, ale kvôli zdraviu. Preto treba zohľadniť vlastné BMI a podľa veku, životného štýlu, telesnej stavby alebo postavy vypočítať svoju ideálnu hmotnosť, prípadne zohľadniť aj svoj  bazálny metabolický výdaj

Fajn. Potrebujete zhodiť 10 kg? Potom na to poďte s rozumom. Zmeňte zlé stravovacie návyky a pravidelne cvičte. To bude polovica úspechu.

Na skutočné schudnutie a nepribratie v rámci efektu „jo jo“ odborníci odporúčajú neschudnúť o viac ako 500 g za týždeň. Čím väčšia nadváha, tým rýchlejšie chudnutie, najmä počas prvých dní, keď sa rozhýbu tekutiny a „vyfučíte“. Ak schudnete omnoho viac, je možné, že v nasledujúcich týždňoch budete stagnovať, pretože telo zareaguje tým, že začne ukladať viac tuku (aby mu neskôr nechýbal).

Schudnúť za mesiac

Ak ste hľadali na internete, určite ste našli rozličné diéty, ktoré sľubujú schudnúť 10 kg za 30 dní. Vo väčšine obsahujú tieto všeobecné odporučenia:

  • Jedzte 5- alebo 6-krát denne.
  • Medzi hlavnými jedlami si dajte nízkotučný jogurt alebo ovocie.
  • Vypite dva litre vody denne.
  • Zásadne obmedzte rafinovaný cukor alebo bielu múku (a tým aj pečivo, chlieb alebo cestoviny).
  • Žiadne sladkosti ani sýtené nápoje, či už s cukrom alebo bez neho.
  • Počas prvých mesiacov treba jesť zeleninu a tuky sa okrešú na dve lyžice denne (a vždy na olivový olej).
  • Každý deň cvičte, aby zvýšený výdaj a znížený príjem kalórií dosiahol negatívny pomer a telo sa začalo zbavovať zásob.
  • Zvýšte príjem bielkovín na úkor uhľovodíkov. Obsahujú rovnaký počet kalórií na každých 100 g, no vyhnete sa skokom v hladine inzulínu a hladina cukru v krvi sa bude lepšie regulovať.

Chcete príklad?

Diéta, s ktorou za mesiac schudnete 10 kg

Medzi hlavnými jedlami jedzte: za hrsť praženého sušeného ovocia bez soli alebo ovocie či bio nízkotučný jogurt. Medzi jedlami musí byť rozostup najmenej 3 hodiny.

Raňajky: Ovocie alebo prírodná šťava. Káva alebo čaj s odtučneným mliekom. Krajec celozrnného chleba s diétnym džemom a kúskom čerstvého syra alebo varenej šunky.

Obed: Paradajkový alebo zeleninový šalát, solené šampiňóny, zeleninové pyré s králikom na cesnaku, kurča na prírodno, pečený losos alebo tuniak na prírodno.

Večera: Špargľa, karfiol, zelená fazuľka alebo iná dusená zelenina alebo močopudný vývar (z cibule, zeleru a tekvice), nezrejúci syr alebo tvaroh alebo varené vajíčko či biela ryba a čaj.

Ako vidíte, nespomínali sme ryžu, cestoviny, quinou, strukoviny a chlieb sa obmedzuje na jeden krajec ráno. Ide o redukčnú diétu, takže ak máte zdravotné problémy, NESMIE vám ani napadnúť absolvovať diétu tohto typu. Prosím. Dôležitá rada – najskôr sa treba obrátiť na lekára.

Zdravé diéty

Diéty, s ktorými schudnete 10 kilogramov, musia byť diéty vypracované na mieru, nielen všeobecný jedálny lístok rovnaký pre každého, a pri ktorých nemôžete vynechať jediný chod. Budú závisieť od toho, čo máte radi, vašich možností, zvykov, časového harmonogramu a podľa toho, či budú alebo nebudú fungovať, sa prispôsobia oni vám, nie vy im.

Stačí si zapamätať, že zdravá diéta musí byť vyvážená a komplexná, s nižším prísunom kalórií zo zbytočných jedál a bohatá na ovocie, zeleninu a čerstvé potraviny. To je celé tajomstvo.

Cvičenie s aplikáciou AXA Health Keeper vám pomôže udržať si hmotnosť a predchádzať srdcovým chorobám. Zaregistrujte sa a v časti Testy si zistite, aké riziko kardiovaskulárnych ochorení vám hrozí. Starajte sa o zdravie!