Jeseň a zima je ideálne obdobie na nakazenie chrípkou alebo nádchou, pri ktorých sa vám „tečie z nosa“. Nadmernú tvorbu hlienov spôsobujú aj alergie ako je rinitída.  Dnes vám chceme pomôcť lepšie ich zvládať a predchádzať komplikáciám s týmito prírodnými liekmi a radami. Veríme, že vám pomôžu zbaviť sa hlienov.

V aplikácii AXA Health Keeper nájdete mnohé užitočné rady ako byť fit a tiež funkcionality, ktoré vás podporia v zdravom životnom štýle.  Zaregistrujte sa a lepšie nás spoznajte.

Hlieny v hrdle, hlieny v pľúcach – riziká

 • Produktívny kašeľ, najsilnejší večer po uložení do postele.
 • Upchaný nos a zahlienenie.
 • Zápal dutín.
 • Bakteriálne infekcie (zápal pľúc, zápal priedušiek…), ku ktorým dochádza vo vhodných podmienkach.
 • Plytké dýchanie.
 • Slabé okysličenie.
 • Únava alebo vyčerpanosť aj pri najmenšej námahe.

Ako sa účinne zbaviť hlienov

Respiračná fyzioterapia vám môže ukázať, ako kašľať a rozhýbať hlieny, a tým zmierniť indispozíciu a zoptimalizovať okysličenie. Požiadajte o radu lekára. Ukáže vám, ako na to. Okrem toho sa môžete držať série rád a prírodných prostriedkov, s ktorými sa zbavíte nadmerných hlienov.

Rady na vykašľanie hlienov

 1. Zvlhčite okolité prostredie. Sekréty budú redšie.
 2. Pite veľa tekutín. Pomôžu vám vykašľať hlieny.
 3. Používajte prírodné kvapky do nosa, ako je morská voda. Po vyfúkaní nosa sa vám bude dýchať ľahšie. Pozor na inhalátory z lekárne, s ktorými sa má „lepšie dýchať“. Zvyknú obsahovať vazokonstriktory, ktoré môžu vyvolať závislosť a mať jo-jo efekt. Preto ich vždy musí predpísať lekár a určiť periodicitu používania.
 4. Naparujte sa nad soľným roztokom. Otvorí horné dýchacie cesty a pomôže odlepiť hlieny od stien.
 5. Vetrajte doma aj v práci. Hustý a teplý vzduch je hustejší a spôsobuje kašeľ. Päť minút intenzívneho vetrania vyčistí vzduch.
 6. Dýchajte čistý vzduch. Vieme, že vonku je zima. No ak je to možné, vyjdite na ulicu a párkrát sa zhlboka nadýchnite. Nosom, aby sa vzduch ohrial a prefiltroval.
 7. Spite s mierne vyvýšenou hlavou. S dvomi vankúšmi alebo s uterákom pod hlavnicou.
 8. Naučte sa kašľať. Ak kašlete plytko, odlepia sa len malé kúsky hlienu, v dôsledku čoho budete kašľať dvakrát viac.
 9. Vyhýbajte sa tabakovému
 10. Pred užitím voľnopredajného sirupu na uvoľnenie nosa a na vykašliavanie sa obráťte na lekárnika alebo lekára. Mali by vám kriticky poradiť, aby ste sa vyhli vážnym alergickým reakciám.

Prírodné lieky na hlien.

 1. Dajte si čaj zo zázvoru a kardamónu. Pôsobí proti zápalom a uvoľňuje dýchacie cesty aj hlieny v pľúcach.
 2. Naparujte sa eukalyptom. Dutiny uvoľňuje aj vriaca voda so soľou, no eukalyptus má výnimočné ošetrujúce účinky.
 3. Cibuľa a cesnak. Majú protibakteriálne účinky a vďaka tomu posilňujú imunitný systém, a svojím sírnatým zložením zároveň pomáhajú riediť hlieny a zmierňujú kašeľ.
 4. Čaj z materinej dúšky má močopudné účinky a účinky podporujúce vykašliavanie.
 5. Na tvár si priložte vlažný obklad. Na líca a nosné dutiny. Teplo rozširuje a otvára dýchacie cesty a hlien sa ľahšie uvoľní. Je to veľmi užitočné v prípade tehotných žien, ktoré nemôžu brať lieky. Ak trpíte sínusitídou, najskôr sa poraďte s lekárom. Nemusí to byť pre vás vhodné.
 6. Pripravte si domáci sirup proti hlienom. Nechajte zovrieť sušené figy, cibuľu a kúsky citróna. Zmes ďalej varte na miernom plameni, kým sa neodparí polovica vody. Zvyšok vody sceďte a do zmesi pridajte med a odložte ju do chladničky. 3-krát denne užívajte jednu lyžicu.
 7. Vyskúšajte jogové čistenie nosa.
  Viete, že pre jogínov je dýchanie veľmi dôležité. Ak vám hlieny uviaznu v dýchacích cestách, nemôžete riadne dýchať a cvičenie jogy sa skomplikuje. Na výplach nosa existujú vymývacie rohy alebo špeciálne čajníky, ktoré treba naplniť slaným roztokom.
  Zohnite sa a nakloňte hlavu nabok. Zobáčik čajníka alebo rohu si vsuňte do nosnej dierky, ktorá je vyššie, a vlejte do nej vodu. Tekutina vytečie druhou nosnou dierkou. Po vyliatí všetkej tekutiny zopakujte postup naklonením na opačnú stranu. Dýchajte ústami ako normálne.

Nezabúdajte, že nepriateľom hrdla číslo jedna je tabak. Vyhodnoťte si závislosť od nikotínu v novej časti Testy v aplikácii.