Hrníček s vtipným nápisem, cool model stíhačky nebo květináč ve tvaru hlavy vaší oblíbené filmové postavy – 3D tiskárna je super přístroj pro všechny hračičky. A nejenom pro ně. Učitelé si v ní mohou vytvořit fyzický model spalovacího motoru, který poté předvedou žákům, domácí kutilové levně nahradí rozbité součástky a doktoři vám vytisknou novou ledvinu. Čtete správně, jedná se sice o zmenšený prototyp, ale právě ve zdravotnictví jsou možnosti 3D tisku nedozírné.

 

Jak to vlastně celé funguje

 

Princip této technologie je jednoduchý. V počítači vytvoříte nebo do něj stáhnete digitální 3D model a tiskárna z něj udělá model fyzický. A stejně jako jste se kdysi se zájmem koukali, jak se v mikrovlnce otáčí talíř s jídlem, nyní můžete pozorovat chirurgicky přesný pohyb tryskové hlavy, která nanáší jednu vrstvu materiálu za druhou.

Dříve byla tato technologie příliš nákladná a její výrobky nedosahovaly kvalit pro širší využití. Až v posledních pár letech se stala cenově dostupnou, a tak nastal obrovský boom ve formě rozličných materiálů, technik tisku, zvýšené přesnosti a zkráceného času zhotovení.

Nenechte se ale mýlit, 3D tisk je tu s námi už přes 30 let a před více jak čtyřmi lety byl na Mezinárodní vesmírné stanici ISS vytištěn první trojrozměrný objekt. V České republice samozřejmě nezůstáváme pozadu. Josef Průša navrhuje a staví 3D tiskárny už deset let a jeho tiskárna “Original Prusa i3 MK3” vyhrála ocenění za nejlepší uživatelskou tiskárnu na světě. Fillamentum Josefa Dolečka je zase jednou z nejrenomovanějších firem ve výrobě strun pro 3D tisk na světě.

 

 

Protézy i brýle během krátké chvíle

 

3D tisk nejsou jenom přetavené barevné polymery. Své nám o tom mohou říct Nizozemci, jmenovitě královský pár Vilém Alexandr a Máxima Zorreguieta, kterým byl před šesti lety prezentován první prototyp brýlí s vytištěnými plastovými čočkami. Za posledních 12 měsíců jich nizozemská firma Luxexcel prodala 5 tisíc a získává jeden certifikát kvality za druhým.

Tiskne se i z kovu. Přesněji řečeno z kovového prášku, jehož velikost nepřesahuje tloušťku lidského vlasu. V přísně regulované atmosféře tak spéká výkonný laser např. dentální a lékařské výrobky. A nejde jenom o zubní nástavby či rovnátka. 3D tiskárna vám může vyrobit protézu, lebeční implantáty nebo rovnou náhradu spodní čelisti.

Z kovu se dnes učí tisknout studenti např. na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě. Právě u kovu ukazuje 3D tisk své hlavní klady. Výroba je rychlejší, levnější a díky tomu, že nemusíte produkty dobrušovat, i úspornější. Dokáže navíc vyrobit složitější struktury, a tak jsou její výrobky kolikrát i pevnější a odolnější.

 

Bio, bio, bio!

 

Největší revoluci ve zdravotnictví v rámci 3D tisku pravděpodobně způsobí bio materiály, konkrétně tzv. „bioinkoust”, jehož základní složkou jsou kmenové buňky a hydrogel. Většinou to funguje tak, že se odebere kousek živé tkáně příjemce, smíchá se s kapalinou a nechá se kultivovat v inkubátoru. Poté se vytiskne první rosolovitá verze potřebné části těla z hydrogelu, napustí se nervovými kmenovými buňkami a nechá se opět dorůst v inkubátoru. Následuje transplantace.

Zde nutno dodat, že zatím jenom u zvířat. Přesto se výzkumníkům z Kalifornské university v San Diegu už podařilo vyvinout technologii tak, že před pár měsíci dokázali vytisknout zcela funkční část míchy pro ochrnutou myš.

 

Zářná budoucnost

 

Pokud se vrátíme zpět k lidem, minulý rok se poprvé vytiskly prototypy oční rohovky a ledviny. Jak nejspíš tušíte, u obou narážíme na zásadní ale. U rohovky je to stále nedostatečná životaschopnost buněk – po týdnu činila jen 83 %. U ledvin je to zase jejich velikost – čínským vědcům se podařilo vytisknout funkční prototyp, který je velký jako váš palec.

Pokud již začínáte jásat, že transplantace orgánu je za dveřmi, doporučujeme zdrženlivost. Od ucha či nosu na zakázku a živé miniledviny je to ještě pořádný kus cesty, než budeme schopni vytvořit funkční vnitřní orgán v životní velikosti, který naše tělo přijme za svůj a který nám v těle vydrží déle jak několik měsíců. Odborníci a vědci odhadují, že k první úspěšné transplantaci „vytištěného” orgánu dojde nejdříve za 10 let.

Jedno je ale jisté. 3D tisk postupuje skokově vpřed a po právu získává místo ve výrobních halách, vědeckých laboratořích a vysokoškolských učebnách. Doba, kdy zvládneme v laboratořích během pár měsíců vytisknout celou končetinu včetně kostí, chrupavek a cév, se totiž nezadržitelně blíží.

 

Technologie usnadňují a zlepšují lidem život a AXA drží krok s dobou. V aplikaci AXA Health Keeper si můžete vypočítat věk podle zdraví, posoudit svou kondici a dostanete tipy pro lepší zdraví a psychickou a fyzickou pohodu.otestovat svou fyzickou i psychickou pohodu.